Izložba „Tradicijske igračke“
Autor: Neva Margetić, 19. 10. 2022.

U prostoru naše škole u razdoblju od 5.9.2022. do 21.10.2022. godine postavljena je izložba „Tradicijske igračke“, plod višemjesečnog projekta djece i odgajateljica skupine Zvjezdice Dječjeg vrtića Srednjaci. Inspirirani izložbom „Igračke – djetinjstvo zauvijek“  koja je bila postavljena u Etnografskom muzeju u jesen 2021., početno su djeca, uz pomoć roditelja, baka i djedova te odgajateljica osmislila muzej starih igračaka u skupini.  Zatim su uslijedile mnoge aktivnosti u svrhu promicanja kulturne baštine, podizanja svijesti o nasljeđu i poticanja očuvanja tradicije.

Djeca su aktivnim sudjelovanjem razvijala kreativnost i stvaralački potencijal, vizualnu percepciju, finu motoriku te koordinaciju oka i ruke. Tijekom proučavanja i izrade igračaka i drugih rukotvorina djeca su razvijala dobre suradničke odnose. Raznim tehnikama i materijalima vrijedne ručice stvorile su pletene plotove i košare, crtale čipku, vezle i slikale tradicionalne motive, tkale, izrađivale lutke i kišobrančiće, kaširale i oslikavale tradicionalne instrumente i igračke. Sve su okrunili izložbom koja je, prije no što je postavljena kod nas u školi, gostovala u Etnografskom muzeju i u gradskoj knjižnici Knežija.

Od prvog dana nastave naši su učenici i djelatnici imali priliku vidjeti vrlo zanimljive plakate i izloške. Predivni i topli predmeti i fotografije privukli su pozornost malih i velikih: kako onih koji su tek kročili u školu, tako i starijih učenika, koje se moglo za vrijeme odmora vidjeti kako pomno proučavaju i sa smiješkom komentiraju izložbene primjerke.

Neki su čak vrlo ozbiljno upitali jesu li slatke lutke – Zvutke i drugi predlošci na prodaju. Bogatstvo predstavljenih sadržaja, boja i materijala dalo je jednu toplu i ugodnu notu na početku ove školske godine i oplemenilo naš školski prostor.

Imajući na umu da estetsko uređenje prostora pozitivno utječe na školsku klimu te djeluje preventivno u odnosu na razne oblike nasilja, možemo srca punog veselja zahvaliti svim sudionicima ovog projekta na tome što su svoja iskustva i radove podijelili s nama. Veselimo se budućoj suradnji.

Snježana Marohnić, psiholog