ŠKOLA U PRIRODI - DOM CRVENOG KRIŽA MEDVEDNICA
Autor: Neva Margetić, 11. 5. 2022.

Od 26. do 29. travnja 2022. godine učenici trećih razreda boravili su u Domu Crvenog križa na Medvednici u sklopu programa Škole u prirodi.

U pratnji 90 učenika bile su njihove učiteljice i dvije studentice Učiteljske akademije.

Cilj nam je bio stvoriti osjećaj zadovoljstva i sigurnosti kod svakog pojedinog djeteta. Nastojali smo da se svako dijete dobro osjeća i što lakše podnese odvojenost od roditelja jer je mnogima ovo bio prvi samostalan boravak izvan roditeljskog doma.

Planirani sadržaji uspješno su realizirani. Prema uvjetima smještaja i vremenskim prilikama realizirani su sati redovite nastave, terenske i izvanučioničke nastave te različite radionice i predavanja u organizaciji Crvenog križa. Uz redovitu nastavu ostvarili smo i mnoge druge zadaće. Na Medvednici smo obišli objekte: Rudnik Zrinski, TV toranj i vidikovac, novo otvorenu žičaru i Kapelicu Majke Božje Sljemenske kraljice Hrvata.

Učenici su sudjelovali u predavanjima i radionicama  u organizaciji Crvenog križa: Predavanje Gorske službe spašavanja, Ponašanje u prometu (Prometna policija) i predavanje Poplave i potresi (DUZS/UHS).

Osim toga studentice Učiteljske akademije učenicima su prikazale prezentacije: Orijentacija u prostoru, Povijest Crvenog križa i Biljni i životinjski svijet Medvednice.

Upoznavanje i učenje u prirodi je pozitivno djelovalo na učenike. U potpunosti su razumjeli da se priroda najbolje uči promatranjem i doživljavanjem. Bili su zadovoljni sa smještajem i prehranom. Ono što im je nedostajalo bila je njihova obitelj, ali unatoč tome nije bilo ozbiljnijih kriza. Suradnja s roditeljima tijekom boravka na Medvednici bila je dobra. Učenici su se pridržavali dogovora s učiteljicama.

Bila su to četiri vrlo korisno provedena dana u prirodi. Djeca su upoznala dio svog užeg zavičaja, boravila u prirodi na svježem zraku, jačala svoje tijelo pješačenjem, naučila promatrati prirodu i orijentirati se, naučila su biti samostalna.

I, možda ono najbitnije, naučili su da je priroda kao hraniteljica sastavni dio života i da čovjek ne može živjeti odvojeno od prirode.

Učiteljice trećih razreda