DAN PALINDROMA, 22. 02. 2022.
Autor: Neva Margetić, 28. 2. 2022.

Učenici 3.a razreda sudjelovali su po prvi put u projektu Dan palindroma u organizaciji Hrvatskog matematičkog društva.

Palindrom, odnosno obrtaljka je igra riječi, rečenica ili brojeva koje čitajući s lijeva na desno i s desna na lijevo dobivaju isto značenje.

Hrvatsko matematičko društvo u suradnji s učenicima dramske i filmske sekcije Osnovne škole Otok, pripremilo je slikovnicu Problem zečeva uz koju su osmislili nekoliko aktivnosti i igara za djecu razredne nastave.

Slikovnica Zečji problem autorice Emilly Gravet nalazi se na poveznici https://youtu.be/NUo9qV7ZuDg

Matematičke slikovnice imaju veliku metodičku vrijednost te na zabavan i motivirajući način prenose matematičke ideje. Slikovnica Zečji problem autorice Emilly Gravet zasigurno će privući djecu da računaju i predviđaju broj zečića na livadi istražujući pritom na zabavan način Fibonaccijev niz. Određivanje broja zečeva ako je zadan broj parova krije u sebi množenje brojem 2 te se na taj način veže uz Dan palindroma 22. 02. 2022. Sigurni smo da ljepota i maštovitost slikovnice nikoga neće ostaviti ravnodušnim!

U igri, zabavi i veselju učenicima je vrijeme brzo proteklo. Na kraju su dobili zahvalnicu za sudjelovanje u obilježavanju Dana palindroma.

Dojmovi učenika o novoj aktivnosti.

„Najzabavnija mi je bila igra kockicom. Ovo je bila škola na drugačiji način.“ Marina

„ Bilo mi je zabavno i odlično. Najviše mi se svidjela igra sa zečevima. Zanimljiva je i još sam dva puta pobijedila.“ Tonia

„ Svidjela mi se igra sa zečićima. Rado bi ponovila ove aktivnosti i druge godine.“ Maša

„ Bilo mi je sve super, ali bih ipak izdvojila slikovnicu.“ Lorena