RAČIĆI ZA DJECU MADAGASKARA
Autor: Neva Margetić, 10. 1. 2022.

Treću godinu za redom učenici Osnovne škole Josipa Račića sudjeluju u projektu Škole za Afriku. To je humanitarno-edukativan program Ureda UNICEF-a za Hrvatsku. Ove godine provodimo aktivnosti kako bismo zajedno pomogli djevojčicama i dječacima Madagaskara kojima je potrebna pomoć.

Cilj programa je osigurati bolje uvjete života i obrazovanja u najugroženijim područjima Afrike te istodobno osvijestiti važnost tolerancije i socijalne osjetljivosti kod djece i mladih u našoj zemlji.

Epidemiološke mjere ograničile su nas u provedbi pojedinih aktivnosti kao i u krajnjem cilju izložbi radova u školi. Međutim, kako se učiteljice uvijek snađu u provedbi projekata to su učinile i ovaj put.

Isplanirale smo brojne aktivnosti i s veseljem dosta toga realizirale prema tome kako nam je situacija u pojedinim razredima omogućavala.

Naši učenici su na zanimljiv način imali priliku učiti o dječjim pravima i odgovornostima prema sebi i drugima te prihvaćanju različitosti. Uspoređivali su život djece Madagaskara sa svojim životom. Stjecali su znanja o otoku Madagaskaru kroz različite aktivnosti. Upoznali su drugu kulturu i običaje, glazbu, ritam i ples afričke kulture.

Gost u školi bio nam je profesor Dejan Nemčić koji je održao inspirativno predavanje o svom humanitarnom radu u Africi. Zahvalni smo što je  prenio svoja iskustva iz Afrike i što nas je potaknuo za daljnji humanitarni rad.

Tijekom prvog polugodišta učenici su izrađivali različite likovne radove koje su vezali za Afriku i nadolazeći blagdan Božić. Kako nismo bili u mogućnosti organizirati izložbu u školi poslali smo roditeljima pisanu poruku u kojem smo ih zamolili  za sudjelovanje u donaciji novčanih priloga za djecu Madagaskara. Roditeljima smo poklonili napravljene radove.

U ovoj izuzetno zahtjevnoj godini učenici i djelatnici škole pokazali su iznimnu predanost u radu za dobrobit djece Madagaskara u sklopu projekta Škole za Afriku. Sudjelujući u aktivnostima djeca su razvijala toleranciju, empatiju, učili su o različitostima, pravednosti, solidarnosti, potrebama djece Madagaskara i upoznali prava koja bi trebalo imati svako dijete.

U zajedništvu ispunjenom dobrom voljom, humanošću i vjerom naši učenici sudjelujući u ovakvim projektima pomažu u stvaranju boljih uvjeta života za djecu Afrike.

Ova plemenita inicijativa u našoj školi uspješno je provedena samo zahvaljujući dragocjenoj suradnji s roditeljima i njihovoj donaciji novčanih priloga.

Skupljena donacija UNICEF-u za program Škole za Afriku iznosi 7.529.00 kuna.

Hvala roditeljima na donaciji, a učenicima na marljivosti.

U projektu sudjeluju učenici 1.a, 1.b, 2.a, 2.c, 3.a, 3.b, 3.c, 4.c, 4.d, 5.c, 6.c, 8.d i učenici 5. i 6. razreda koji pohađaju Izvannastavnu aktivnost Njemački jezik.

Škole  za  Afriku